Biustonosz – najlepszy przyjaciel kobiety

Biustonosz – najlepszy przyjaciel kobiety

Pierwsze biustonosze powstały już w starożytnej Grecji. Z racji tego ,że  w Grecji kobietom wolno było uprawiać sport, opracowano podtrzymujące piersi opaski zwane „apodesmos” lub „mastodeton”.

W XV wieku powstały pierwsze biustonosze przypominające obecne biustonosze, jednak pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza został opatentowany w 1859 przez Henry’ego Leshera w Nowym Jorku

W 1889 Francuzka Herminie Cadolle opracowała pierwszy nowoczesny biustonosz, dwuczęściową bieliznę, nazwaną przez nią „le bien-être”.  Dolna część była gorsetem, a górna podtrzymywała piersi za pomocą pasków na ramionach. Już w 1905 górna część była sprzedawana osobno jako soutien-gorge („podtrzymywacz piersi”). Założona przez Herminie firma Cadolle istnieje do tej pory.

Wyróżniamy kilka rodzajów biustonoszy:

Bardotka

Jest to biustonosz nie posiadający  ramiączek lub z odpinanymi ramiączkami. Jego specjalnie uformowane i usztywniane miseczki są skonstruowane tak, aby  maksymalnie odsłonić i wyeksponować górną część biustu. Jego nazwa pochodzi od nazwiska  francuskiej modelki, piosenkarki i aktorki filmowej  Brigitte Bardot.

Push up

Z angielskiego „podnosić” lub „popychać do góry„. Push-up to specjalnie wyprofilowany biustonosz , którego zadaniem jest podnoszenie piersi do góry, które dzięki temu wydają się większe. Może być z ukrytymi kieszonkami w dolnej części miseczki, które często wypełnione są miękkim wkładem z materiału lub silikonu „poduszeczką”. Są one najczęstszym wyborem kobiet z małym biustem.

Pół usztywniany (semi-padded)

Dolna część biustonosza jest usztywniona, natomiast górna to najczęściej siateczka lub ozdobna koronka. Temu krojowi często towarzyszy poziomy szew miski.

Cała miseczka jest usztywniona delikatną pianką.

Miękki (soft)

Miseczki skrojone są z materiału, który swobodnie dopasowuje się do biustu. Najczęściej na fiszbinach

Bezszwowy (termicznie formowany – T-shirt bra)

Miseczki stanowią całość bez widocznych szwów – są wykonane albo z miękkiej i cienkiej, wyprofilowanej gąbki pokrytej tkaniną, albo z elastycznej, uformowanej w anatomiczny kształt specjalnej tkaniny. Biustonosz taki zazwyczaj zakładany jest pod obcisłe ubrania lub koszulki typu T-shirt.

Biustonosze możemy również podzielić ze względu na kroje miseczek:

Biustonosze można także kategoryzować według kroju miseczki. Mamy wtedy do czynienia z różnymi fasonami staników.

Balkonetka

Miska skrojona jest z trzech części. Podnosi i zaokrągla piersi, jednocześnie nadając im naturalny kształt. Dobrze nadaje się do bluzek z okrągłym/kwadratowym dekoltem.

Plunge

Stanik z niskim mostkiem, zbliżający piersi do siebie. Ma to na celu uzyskanie „dolinki”. Charakteryzuje go też ukośny szew miseczki. Noszony do głębokich dekoltów.

Half-cup

Z ang. pół miseczki. Ten krój sięga do połowy piersi, jednocześnie nadając im kształt efektownych półkul. Ten efekt uzyskany zostaje dzięki pionowym szwom.

Full-cup

Z ang. pełna miseczka. Dość mocno zabudowany, z wysokim mostkiem i poziomym szwem. Zazwyczaj miękki, na fiszbinach.

Strapless

Z ang. bez ramiączek (bezramiączkowiec). Specjalna konstrukcja umożliwia dobre podtrzymanie po odpięciu ramiączek. Zazwyczaj brzeg wykończony jest silikonowym paskiem uniemożliwiającym przesuwanie się.

Bandeau

Swoista „opaska” na biust. Efekt uzyskany dzięki mostkowi dorównującemu wysokością miseczkom.

Sportowy

Miękki, zazwyczaj bez fiszbin i gąbek, podobny do topu. Mocno trzyma piersi przy ciele poprzez niewielkie ściśnięcie i spłaszczenie. Idealny do uprawiania sportu.

Biustonosz do karmienia

Specjalna konstrukcja tego biustonosza (odpowiednio odpinane miseczki) umożliwiają karmienie piersią bez konieczności zdejmowania biustonosza.

Cupless bra (pół biustonosz)

Biustonosz odsłaniający znaczną część piersi (również brodawki), będący elementem bielizny erotycznej. Ze względu na konstrukcje nie zapewnia w codziennym użytkowaniu wystarczającego podtrzymania i kształtowania.

Biustonosze znajdziesz na www.lejdi.pl

One Reply to “Biustonosz – najlepszy przyjaciel kobiety”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *